Albanija

Praznici

1. – 2. siječanj  Nova godina
14. ožujak Dan ljeta
22. ožujak Dan Nevrouz
---  Uskrsni ponedjeljak
---  Pravoslavni uskrsni ponedjeljak
1. svibanj Praznik rada
19. listopad Dan beatifikacije Majke Tereze
---  Eid al-Fitr (Kraj Ramazana)
---  Eid al-Adha (Blagdan žrtve)
28. studeni Dan neovisnosti
29. studeni Dan oslobođenja
8. prosinac Nacionalni dan mladosti
25. prosinac Božić

Albanija je mala mediteranska zemlja nekoć poznata kao najzatvorenija i najkontroliranija zemlja. Danas, dočekuje posjetitelje kako bi uživali u bogatoj kulturnoj tradiciji i baštini.

Mnogobrojne plaže, planine prekrivene snijegom, netaknute doline rijeka, srdačna dobrodošlica Albanaca učinit će da se osjećate kao kod kuće. Bogato kulturno naslijeđe u cijeloj zemlji vam omogućuje da istražite ilirske i srednjovjekovne dvorce, bizantske samostane, turske gradove.

Albanski jezik je jedan od najstarijih živih jezika na svijetu. Albanska kuhinja nudi mješavinu mediteranskih i orijentalnih okusa u njihovim mnogobrojnim jelima. Lista nacionalnih parkova je duga, a samo neki od njih su Butrint, Planina Dajti, Divjake-Karavasta.

U zemlji čije obale oplakuje Jadransko i Jonsko more posjetitelji mogu istražiti njenu drevnu povijest i gledati sadašnji dinamični razvoj koji je u tijeku.

Praznici

1. – 2. siječanj  Nova godina
14. ožujak Dan ljeta
22. ožujak Dan Nevrouz
---  Uskrsni ponedjeljak
---  Pravoslavni uskrsni ponedjeljak
1. svibanj Praznik rada
19. listopad Dan beatifikacije Majke Tereze
---  Eid al-Fitr (Kraj Ramazana)
---  Eid al-Adha (Blagdan žrtve)
28. studeni Dan neovisnosti
29. studeni Dan oslobođenja
8. prosinac Nacionalni dan mladosti
25. prosinac Božić
Struja

Utičnica od 220 Volti, AC, 50 Hz, dvostruka utičnica.

Novac

Albanska valuta je lek (množina lekë). Tečaj je prilično stabilan: €1 = 137 lek, £1 = 160 lek, US$1 = 104 lek (srpanj 2013). Novčanice dolaze u apoenima od 200, 500, 1000, 2000, a i 5000 lek, dok su kovanice od 5, 10, 20, 50 i  100 leka. Iako hoteli i neke druge tvrtke računaju cijene u eurima ili dolarima, plaćanje je obvezno u lekima.

Kreditne kartice

U većim gradovima prihvaćaju se kreditne kartice, posebno MasterCard i Visa ali osigurajte dovoljno gotovine kad putujete u manje gradove i sela.

Religija

Najraširenije religije u Albaniji su islam i kršćanstvo.

Sigurnost

U Albaniji je vjerojatnije da ćete biti obasuti gostoljubivošću budući da je besa, što znači blagostanje uvaženih gostiju, tradicija koja se poštuje još od ilirskih vremena. Međutim najbolji savjet je da upotrijebite vlastiti zdravi razum i budete pažljivi.

Pušenje

Pušenje je službeno zabranjeno u restoranima, barovima i uredima, ali općenito Albanci uživaju sjediti u oblacima dima.

Vize

Građani EU, većina drugih europskih država, SAD, Kanada, Australija, Novi Zeland i Japan mogu ući u Albaniju bez vize. Ostali putnici mogu dobiti vizu u albanskoj ambasadi ili konzulatu u inozemstvu prije puta u Albaniju.

Highlights

Konjak Skenderbeg

Skenderbeg je za Albance najveća osoba njihove povijesti, simbol nacionalnog jedinstva i otpora stranim osvajačima. Poznata je i Skenderbegova kaciga, ukrašena kozjom glavom i rogovima, koja je dio albanskog grba i Albancima znači kao kraljevska kruna. Albanija je poznata po konjaku Skenderbeg zbog njegovog jedinstvenog okusa i aroma.

Apolonia

Apoloniu su osnovali 588. pr. n.e. grčki kolonisti iz Krfa i Korinta na mjestu koje su originalno zauzimala Ilirska plemena. Spada u jedan od najvažnijih arheoloških nalazišta Albanije te ima status Arheološkog parka. U isto vrijeme to je najčešće posjećeno mjesto u Albaniji koje je svojevremeno bilo važna pomorska luka.

Kruje

Kruje je smješteno 20 km od Tirane, naselilo ga je Ilirsko pleme Albani u 2. stoljeću. To je nekada bio glavni grad Albanije. Skenderbegov kult od 1982. ima i svoje službeno središte – nacionalni muzej u Kruji podignut na ruševinama nekadašnje srednjovjekovne tvrđave u kojoj je albanski velikan stolovao 25 godina. Muzeji Kruje se sastoje od Muzeja Skenderbega, smještenog u blizini tvrđave Krujë i nacionalnog etnografskog muzeja.

Gjirokastra

Gjirokastra (Đirokastra) u južnoj Albaniji je poznata po dvokatnicama iz 17. stoljeća, bazaru, džamiji i dvjema crkvama iz 18. stoljeća. Mnoge kuće u Gjirokastri odlikuje karakterističan lokalni stil zbog kojega je grad stekao naziv „kamenog grada”, osim toga nosi naziv „grada muzeja”, jer u njemu danas ima preko 20 muzeja. Tek je 2005. upisana u UNESCO.

Berat

Berat koji je smješten u središnjoj Albaniji. Sa svojim dvorcima, bizantskim crkvicama i nekoliko džamija svjedoči o suživotu različitih vjerskih i kulturnih zajednica kroz stoljeća. Zbog svoje jedinstvene i bogate arhitekture grad je 1961. godine proglašen albanskim "gradom-muzejom", također je pod zaštitom UNESCO-a.

Butrint

Butrint je bio naseljen još od predpovijesnih vremena, a tijekom razvoja kroz njega su prošli Grci, Rimljani, Bizant i Mlečani. U kasnom srednjem vijeku bio je napušten, ali ostaci još uvijek prikazuju svaki period i vladavinu. Područje oko Butrinta jedno od najvažnijih područja bioraznolikosti u Albaniji, te je proglašeno Nacionalnim parkom. Od 1992. godine nalazi na UNESCO-vom popisu zaštićenih spomenika svjetske baštine.

Tirana

Tirana je postala glavni grad Albanije 1920. Grad ima mnogo javnih institucija, javnih i privatnih sveučilišta te je središte političkog, ekonomskog i kulturnog života u državi. Veći gospodarski razvoj omogućen je padom komunizma te otvaranjem zemlje prema svijetu. Danas je Tirana glavni industrijski i financijski centar Albanije.