Gulliver travel sudjelovao na konferenciji o turizmu ''Panona tour''

27/09/2019

Na konferenciji održanoj u Osijeku, predstavljena iskustva i razmišljanja stručnjaka o riječnom kruzingu.

(Osijek, 27. rujna 2019) U četvrtak 26. rujna, na osječkom Ekonomskom fakultetu, održana je konferencija o turizmu pod nazivom ''Panona Tour'' u organizaciji Hrvatske turističke zajednice i Glasa Slavonije na kojoj su predstavljena iskustva i razmišljanja stručnjaka i dionika u riječnom turizmu.

Glavni fokus konferencije su bile brojne teme vezane uz riječni kruzing u Hrvatskoj, koji u posljednjih nekoliko godina bilježi znatan rast. Od početka riječnog turizma 2004. godine u hrvatskom Podunavlju broj kruzera se udeseterostručio te ovaj oblik turizma raste od deset do dvadeset posto godišnje. U hrvatskim pristaništima u Batini, Osijeku, Aljmašu, Vukovaru, Iloku te Slavonskom Brodu, pa i u Sisku, prošle je godine pristalo 380 kruzera, koji su doveli čak 51 tisuću gostiju.  Ovo su samo neki pokazatelji koji upućuju na značaj riječnog kruzinga u oživljavanju turističke ponude Slavonije te opći razvoj kontinentalnog turizma. 

Na konferenciji, koja se pokazala kao izvrsna prilika za stručnu raspravu o mogućnostima i budućem razvoju riječnog turizma u Hrvatskoj, su sudjelovali doc. dr. sc. Ivan Kelić s Katedre za marketing EFOS-a, Slavija Jačan Obratov, direktorica Sektora za upravljanje destinacijom i podršku razvoju ponude HTZ-a, Božana Matoš, vlasnica i direktorica tvrtke Ancoris te Stanko Škrobo, voditelj regije Kontinentalna Hrvatska agencije Gulliver travel.
Škrobo se dotaknuo problema koji prati kontinentalni turizam Slavonije i Baranje, kao što su nedostatak trgovina koje rade vikendima, nedostatak mjenjačnica, mali broj mjesta na kojima turisti mogu plaćati karticama te nedostatak kvalitetnih turističkih vodiča. Kao pozitivni pomak u razvoju riječnog kruzinga, ističe se promjena strukture gostiju. Naime, ''do prije pet-šest godina prosjek godina gostiju bio je 65, a sada je 56, što je svakako dobar znak'', naglasio je Škrobo. Promjene u strukturi gostiju, omogućavaju kreiranje novih proizvoda i usluga, a samim time razvoj i rast riječnog kruzinga u Hrvatskoj. 

Podsjetimo da Gulliver travel aktivno sudjeluje u riječnom kruzingu od 2013. godine. Gosti su u najvećim dijelom iz SAD-a, ali svake godine sve više ima gostiju iz Velike Britanije, Australije i dalekog istoka. Najviše ih privlače lokalna povijest i tradicija te iznimno bogata gastronomska ponuda. Najčešće posjećuju autohtona seoska domaćinstva, restorane s tradicionalnom lokalnom kuhinjom i vinarije gdje se druže s domaćinima koji su ih ugostili, sami proizveli hranu na polju, skuhali i poslužili im na stol te s njima ručali što za goste predstavlja poseban doživljaj zbog kojeg se mnogi vraćaju na donji tok Dunava i u drugim aranžmanima. Zanimljiva im je destinacija grad Vukovar s muzejima Eltz i Vučedol te općenito kultura pa je gotovo obvezna posjeta Osječkoj Tvrđi, ali i drugim muzejima u regiji. Ilok im je zanimljiv zbog vina te poveznice s Kraljevskom obitelji i Iločkog Traminca, koji je bio služen na krunidbi kraljice Elizabete II., ali i na vjenčanju princa Harryja i Meghan Markle.

Detaljnije o samoj konferenciji možete pronaći u članku Glasa Slavonije